Yumuşak doku adaptasyonu ve sütur atılması

İpekle ameliyat bölgesi kapatılır. Tercih edilen vertikal mattress sütur tekniğidir. Bu tip sütur tekniği ile bukkal taraftaki periost tabakasının kapatma vidasının üzerini kapatması sağlanmış olur. Süturlar direkt olarak kapatma vidasının üzerine gelmemelidir. Eğer transmukozal uzantısı olan bir gövde yerleştirdiysek sütur ile implantın boyun kısmının tam olarak kapanmasını sağlamak gerekir. Atılan dikişler primer kapanışı sağlamalı ancak çok gergin olmamalıdır.

İmplant uygulaması bittikten sonra hastanın ağzı serum fizyolojik ile yıkanarak ameliyat bölgesine birkaç tampon üst üste koyarak hastaya ısırttırılır. Böylece baskı yaparak hematom oluşması engellenir. Hasta bir saat kadar kontrol altında tutulur, analjezik antibiyotik tavsiyesi yapılarak evine gönderilir. Eğer ağızda protez varsa iki hafta kadar kullanmaması tavsiye edilir. Hasta ameliyattan sonraki gün, süturları almak için birinci haftanın sonunda, geçici protez kullanacaksa protezin adaptasyonu için ikinci haftanın sonunda, protezin içine yerleştirilen doku dostu maddenin değiştirilmesi için üçüncü ve dördüncü haftaların sonunda kontrol edilir. Osseointegre implant uygulaması yapılan hastalara verilecek postoperatif tavsiyeler şunlardır:

1- ilk 24 saat içinde ağzınızı kuvvetli şekilde çalkalamayınız.
2- İki gün süre ile ameliyat bölgesine buz uygulaması yapınız. Buzu uygulama süreniz her seferde en çok 20 dakika olsun.
3- Eğer burun kanaması olursa burnunuzdan kuvvetli şekilde üflemeyiniz.
4- İlk gün süresince sıvı gıda alınız. İlk hafta içinde SİGARA VE İÇKİ İÇMEYİNİZ.
5- 2 hafta sonra yumuşak diyete başlayabilirsiniz.
6- İlk iki gece normalden daha yüksek yastıkla yatınız.
7- Eğer kanama olursa temiz bir gazlı bez ile baskı yapınız, kanama bir saat içinde durmazsa doktorunuzla temasa geçiniz.
8- Her yemekten sonra ağzınızı tuzlu su veya önerilen bir başka ağız gargarası ile çalkalayınız.
9- Protezinizin altı düzeltilip ilave madde koyulana kadar katiyen kullanmayınız.
10- İlaçlarınızı almayı unutmayınız.
11- İyileşme sırasında dikkatinizi çeken olumsuz bir bulgu olursa kendi doktorunuz ile temasa geçiniz. Osseointegrasyonun tamamlanması için alt çenede ortalama 3 üst çenede ise ortalama 5 ay bekledikten sonra sıra üst yapının hazırlanmasına gelir.

İki aşamalı cerrahi işlem gerektiren sistemlerde ikinci cerrahi işlem kapatma vidasının açığa çıkartılmasıdır. Bunun için en başta hazırlanan ve kaybedilmeden saklanan şablon ağza tekrar takılarak deliklerden implantın yeri bulunur ve üzeri kesilerek açılır. Kapatma vidası yerine iyileşme başlığı ve sonra ölçü postu takılarak protez çalışmasına başlanır. Tabii protez çalışmasına başlamadan önce radyolojik kontrol yaparak implant gövdesinin etrafında hiç radyolüsent alan olmadığından yani osseointegrasyonun tam olduğundan emin olunmalıdır.

Kaynak: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Prof. Dr. Mustafa TÜRKER Prof. Dr. Şule YÜCETAŞ


ORAL İMPLANTOLOJİ
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez