Kısmi Kontrendikasyonlar

a) Sert, yumuşak doku patolojileri. Benign tümör veya bunun gibi yumuşak doku lezyonlan implanttan önce tedavi edilmeli ve doku izin verirse zaman içinde implant yapılması düşünülmelidir. Kollagen ve bağ dokusu bozukluğu olan hastalarda bu bozukluğun derecesi iyi değerlendirilmeli, aktif dönemde implanttan kaçınmalıdır.

b) Yeni çekim kavitesinin bulunması. Yeni çekim kavitelerine implant

uygulanabilmekle birlikte kemikte iyileşmenin olmasını beklemek idealidir. Çekimin üzerinden en az 6 ay-1 yıl geçmesi gerekir. Bu sürelerde yapılan radyolojik kontrolde kemik iyileşmesinin tamamlandığı görülürse implanta karar verilir.

c) İlaç, alkol, tütün çiğneme alışkanlığı olan hastalar. Bu tür kişilerin enfeksiyona dirençleri az olur, ve iyileşme gecikir. Bütün implant çalışmalarından sonra hastalara en az iki hafta alkol ve tütünden uzak durmaları söylenmelidir.

d) Kronik diabetli veya yüksek tansiyonlu hastalar iyi değerlendirilmeli, hekimi ile konsültasyon yapılmalı ve örneğin kontrolsuz diabette implant hiç yapmamalıdır.

e) Mevcut dişlerin sağlıksız olması. Ağız içinde tedavi edilmesi gereken dişler varsa önceden halledilmeli, enfeksiyon kaynağı olarak düşünülen dişlerin tedavileri yapılmalıdır.

f) Ağız hijyeninin bozuk olması. İmplantın başarısı ve hastanın ağız hijyeni arasında doğrudan bağlantı vardır. Ağız bakımını üstlenemeyecek durumdaki bir kişiye hiç implant uygulamamak en iyisidir.

g) Osteoporöz tanısı olan 45 yaş yukarısındaki kadınlarda çenede kemik yoğunluğu CT ile değerlendirilmeli ve yarar zarar dengesi gözden geçirilmelidir.

Kaynak: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Prof. Dr. Mustafa TÜRKER Prof. Dr. Şule YÜCETAŞ


ORAL İMPLANTOLOJİ
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez