Diş İmplant Tedavisi

İmplant, çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin ve diş köklerinin yerini alan yapay diş kökleridir. Amacı, kaybedilen dişlerin yerine konularak, doğal diş görevi sağlamasıdır. Son dönemlerin, en tercih edilen diş yaptırma tekniklerinden biri olmaya başlamıştır ve yöntem ileri derecede geliştirilmiştir. Yapay diş niteliği taşımasına rağmen, kişilere görüntü ve kullanım açısından doğal, anneden doğma diş gibi kolaylık ve konfor sağlamaktadırlar. İmplant kökler için uygun, sağlam ve ağız yapısını bozmayacak ya da reaksiyon göstermeyen malzemeler tercih edilmektedir. Tercih edilen ilk malzeme titanyumdur. Titanyumun, çok sağlam olmasının yanında insan vücudu ve yapısı için önemli özellikleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

- Birçok malzemeye göre fazlaca dayanıklıdır ve bu dayanıklılıkla beraber ilginç bir şekilde hafiftir.

- İnsan vücudunda alerjik bir etki yaratmaz.

- Isıya 1650 dereceye kadar dayanıklıdır. Bu ısı derecesi çok yüksek bir alanda yer almaktadır.

- Korozyon, paslanma gibi kimyasal etkilere karşı gayet dayanıklıdır, hatta hiç etkilenmemektedir.

- Kırılma, bükülme, çizilme gibi fiziksel etkilere karşı direnci çok yüksektir ve genelde etkilenmemektedir.

Diş implant tedavisi başlangıcında, insan vücudu ve ağız yapısıyla tamamen uyumlu küçük titanyum vida ölçümleri yapılır. Bu ölçümlerden sonra kişiye özel hazırlanan titanyum vidaların, eksik diş yerlerine yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak, steril bir klinik ortamında lokal anestezi işlemi uygulanır. Kişinin ameliyat korkusu varsa, ağız bölgelerine gerekli olan teçhizatlar yerleştirildikten sonra, lokal anestezi yerine genel anestezi yapılır. Devamında, implant vidalarını yerleştirmek için diş etinde delikler açılır ve vidalar yerleştirilmeye başlanır.

Yerleşmenin ardından, vidalara geçici kapaklar yerleştirilir. Bu uygulamanın ağır gelmemesi açısından, bir anda değil seanslar halinde yapılması önerilir. Açılan deliklerin iyileşmesi için, birkaç aylık bir süre belirlenir. Bu süre dahilinde aralıklı kontrol muayeneleri yapılır. Yaralar iyileştikten sonra ise, vida üzerine yerleştirilen geçici kapaklar kaldırılır ve yerine zirkonyum ya da porselen diş kaplaması yapılır ve implant tedavisi yine aralıklı kontrol muayeneleriyle son bulur.

İmplant tedavisinin başarısız olma ihtimali çok düşüktür, fakat bazı durumlarda bu ihtimal yükseltmektedir. Diş hekimi, fazla ücret alabilmek için gerekli olandan fazla implant diş yaparsa, kişinin ağzında önemli ölçüde bir ağırlık oluşacak ve çene yapısı bozulacaktır. Bunun yanında, hastanın implant tedavisi süresinde ve sonrasında ağız sağlığını olumsuz ölçüde etkileyen zararlı alışkanlıklara sahip olması, bu tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez